Z horčičného zrnka strom
Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi, ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre, takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky. (Mk4,31-32)
Tento úryvok z Matúšovho evanjelia najlepšie charakterizuje projekt, ktorý rozbieha eRko cez časopis Rebrík.
Deti majú v sebe potenciu meniť svet. Potrebujú k tomu správne usmernenie a motiváciu. Ako z malého horčičného zrnka vyrastie strom, v ktorom môžu hniezdiť vtáky, aj malé deti môžu vyrásť na silné osobnosti, ktoré sú posilou i usmernením pre rovesníkov.
Prvou rovinou projektu je zakorenenie detí vo viere – vytvorenie pevného koreňa.
- prostredníctvom určených rubrík v časopise Rebrík. V prvom rade budú čitatelia motivovaní cez komiksové príbehy detí, ktoré sa rozhodnú pracovať na sebe a postupne aj ovplyvňovať svoje okolie. Deti budú cez Rebrík motivované k cvičeniu sa v čnostiach a zručnostiach potrebných k úspešnému zvládnutiu jednotlivých činov – odvaha, trpezlivosť, vytrvalosť, radosť…
Ďalšími budú motivačné rubriky, ktoré ponúknu čitateľom rozličné aktivity pre ich vnútorný rozvoj a aj tipy pre aktivity smerom navonok, ktoré vylepšia život, v blízkom i širšom okolí.
- prostredníctvom modlitieb 3 + 2 na rebrik.sk – sú určené pre každodennú osobnú modlitbu detí. Modlitby 3 + 2 budú zamerané na prehlbovanie osobnej viery detí, na prežívanie ich viery v jednotlivých okamihoch dňa. Bolo by veľmi dobré, keby sa stali súčasťou modlitby v rodinách, na stretkách, prípadne v školách.
- prostredníctvom stretnutí jednotlivých skupiniek detí, na ktorých budú časopisom Rebrík motivované k cvičeniu sa v čnostiach a zručnostiach potrebných k úspešnému zvládnutiu jednotlivých činov – odvaha, trpezlivosť, vytrvalosť, radosť…
Chceme pomôcť deťom, aby sa zakorenili vo svojej viere, aby sa viera stala prirodzenou súčasťou ich života, aby boli osobnosťami s vedomím, že nikdy nie sú samé – že Boh je s nimi. Takto chceme dosiahnuť, aby kritériami pre životný štýl detí bolo spoločné dobro, ľudská dôstojnosť a solidarita a aby dokázali stáť za svojimi názormi aj v prípade, keby museli kráčať proti prúdu a aby takto pevne zakorenené dokázali ukazovať cestu aj svojím kamarátom, rovesníkom v škole a v obci.
Tak potom deti dokážu pôsobiť na svoje okolie šírením dobra cez pravidelné aktivity a tak postupne budú môcť prispievať k zmene vo svojej komunite.
Deti – jednotlivci, či celé stretká alebo triedy budú o svojich aktivitách spätne informovať časopis Rebrík, ktorý ich správy bude uverejňovať v na to určenej webovej stránke, aj prostredníctvom reportáží v časopise.
Pôsobenie detí navonok:
Deti pod vedením dospelého – animátora, učiteľa, rodiča – aktívne ponúknu svoju pomoc podľa požiadaviek farnosti, školy či obce – po spoločnej konzultácii s učiteľmi, farárom či starostom obce.
Úloha pre vedúcich stretiek: Oslovte predstaviteľa svojej obce, farnosti či školy s otázkou, či a ako môže vaša skupinka pomôcť v danej komunite, čím môže prispieť k tomu aby bola dosiahnutá pozitívna zmena.
Po tomto prieskume premyslite spolu s deťmi, akými aktivitami môžete práve vy pomôcť. Podľa požiadaviek potom ponúknite svoj čas – napr. venujte čas starším spoluobčanom – pravidelne sa starajte napr. o jedného z nich (nielen jednorázovo); pripravte spoločné popoludnie hier pre deti v obci; pripravte divadelné predstavenie pre predškolské zariadenie; vytvoriť knižničnú búdku na verejnom priestranstve a starajte sa o ňu; rozbehnite triedenie odpadu v škole, ak ešte nie je rozbehnutý a pod…
Ak sa chcete aj vy zapojiť do daného projektu a spolu s deťmi chcete rásť v pevných ľudí a meniť veci na dobré – napíšte na rebrik@erko.sk. Budeme s vami udržiavať úzky kontakt, prekonzultujeme možné aktivity a podporíme zvolené aktivity nielen radou…
Známy umelec Michelangelo dlho pracoval na jednej soche. Jeho priateľ mu to vyčítal:
„Vo svojej práci napreduješ veľmi pomaly.“
„Naopak,“ bránil sa umelec, „tu som niečo vyhladil a tam som zas odstránil nevhodnú drsnosť. Oči dostali iný výraz, pery sa začali usmievať a svaly sú výraznejšie.“
„ Ale to sú také drobnosti!“ kývol rukou priateľ.
Michelangelo sa usmial: „Áno, sú to drobnosti. Ale z obyčajných drobností vzniká krása a dokonalosť. A to už nie sú malé veci.“
Snažme sa každý deň urobiť dobre niečo drobné. Postupne tak bude svet okolo nás trošku lepší.
Pripravila Katarína Jantáková